2020/2021 Graduating List

FACULTY OF HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES 2020/2021 ACADEMIC SESSION

Degree Title: B. A. (Hons.)  History and International Relations

First Class (Honours) Nill               

Second Class (Honours) Upper Division 15 Graduands

1              ABBATI, Zayyana Rafindadi

2              ABDULMUMIN, Zeenat Ohunene              F

3              AHMED, Goni

4              AJIBOLA, Rasheedat Folakemi     F

5              AKEERA, Sultan Abdulsalam

6              ARIKAWE, Ibrahim Akanbi

7              BALARABE, Aisha Jibo     F

8              HASSAN, Hamza Hussaini

9              ISIAKA, Shakiru Opawale

10           MANKO,  Fatima Umar   F

11           MUSA, Zainab Ismail       F

12           MUSTAPHA, Kudirat Tayo             F

13           RAHEEM, Tawakalitu Temi            F

14           SALAM, Adeyemi Mohammed

15           SALIHU, Yusuf Bala

Second Class (Honours) Lower Division 31 Graduands

16           ABDUL, Muhammad Musa

17           ABUBAKAR, Aisha Adamu             F

18           ABUBAKAR, Husseni

19           ABUBAKAR, Saad Usman

20           ADAMU, Abdulaziz Dauda

21           ADEGOJU, Ramat Damilola           F

22           ALIYU, Aliyyah Omuwa   F

23           BAABA, Yasin

24           BABA-KANO, Saidu Aliyu

25           BAFFA, Abdullahi Umar

26           BASHIRU, Saliha Muazu F

27           DAHIRU, Mardiyya           F

28           DATTIJO, Khadijah Nana F

29           GREMA, Abubakar

30           HAMMANI, Ahmad

31           HARUNA, Mahmud Abdullahi

32           HUSSAIN, Fatima              F

33           LAWAL, Faidat Morenikeji            F

34           MAHMUD, Ahmad Ardo

35           MAKOJU, Monica Unoiza              F

36           MASANAWA, Safiya Abdul           F

37           MOHAMMED, Isa Kabir

38           MUHAMMAD, Shafa’atu Abdullahi           F

39           MUHAMMAD, Ziyau Abubakar

40           MUSTAPHA, Abdulrashid

41           OGUNTAYO, Rilwan Omotoyosi

42           RABIU, Ahmed Dankarayna

43           RAYYAN, Tukur Tijjani

44           SALANKE, Muhammad Dahiru

45           SANI, Dalhat Bello

46           SHEHU-MUHAMMAD, Aisha Katamba     F

Third Class (Honours)  1 Graduand

47           JIBRIL, Mukhtar Wammako

==========================================

Degree Title: B. A. (Honours) Islamic Studies        

First Class (Honours) 1 Graduand    

48           PELEOWO, Hakeem Ishola

Second Class (Honours) Upper Division 15 Graduands

49           ABDULATEEF, Abdullahi Isah

50           ABDULMAJEED, AbdulSalam Idera

51           ABDULMUMEEN, Abdulmaleek Elejo

52           ABDULRAHMAN, Zulqarnaini

53           ABUBAKAR, Rashida Shamaki      F

54           AL-IMAM, Abdullateef Yusuf

55           AMINU, Asmau Yusuf     F

56           BADMUS, Hammed Olamilekan

57           JAWONDO, Aminat Yetunde        F

58           LAWAL, Kamaldeen Akanji

59           MIKAIL, Sodiq Olawale

60           MURITALA, Ismail Oladimeji

61           OLOWONRO, Bunyameen Abolore

62           POPOOLA, AbdulMujeeb

63           SULAIMAN, Abdulqodri Olarewaju

Second Class (Honours) Lower Division 50 Graduands

64           ABDULAZEEZ, MhdKamil Al-Kalami

65           ABDULAZEEZ, Saadah Omolola   F

66           ABDULGANIY, Kamil Owoyale

67           ABDULLAHI, Sikirullahi

68           ABDULRAHEEM, Muhammad Hadi

69           ABDULRASAK, Nafisat Bisola        F

70           ABDULSALAM, AbdulWaheed Kajola

71           ABDULWAHAB, Bashirat                F

72           ABUBAKAR, Mustapha

73           ABUBAKAR-UMAR, Salamat Bayonle        F

74           ADEBAYO, Basit Olamilekan

75           AFINNI, Barakat Abolore               F

76           AHMED, Muhammed Olayiwola

77           ALAWO, Ayuba Yusuf

78           ANDU, Al-Ameen Dolapo

79           ARIKEWUYO, Al-Amin

80           BAMIGBOYE, Kamaldeen Adekanmi

81           BOLAJI, Abeeb Opeyemi

82           BUSARI, Aishah Oyindamola        F

83           GANIYU, Sodiq Olarewaju

84           IBRAHIM, Abdullahi Akorede

85           IBRAHIM, Aishat Apaana               F

86           ISAH, Yahuza

87           ISIAQ, Olarewaju Muhammed

88           JAMIU, Lukman Olarewaju

89           KEWUGBEMI, Habeeb

90           MUHAMMAD JAMIU, Hassan

91           MUHAMMED, Ibrahim Osioyemi

92           MUHAMMED, Kamil Biodun

93           MUHIBDEEN, Mutiat Temitope  F

94           MUNIRUDEEN, Aishat Jadesola                   F

95           NURUDEEN, Mohammed Sultan

96           OLASHEHU, AbdulKabir Lekan

97           OLAWOYE, Ibrahim Babatunde

98           RAJI, Azeez Olawale

99           RIDWAN, Imam Saadu

100         SAKA, Kamaldeen Adebayo

101         SALAUDEEN, Abdulrasheed Olawale

102         SALIMAN, Asiata Adewumi          F

103         SAMBO, Asmau Ajike      F

104         SAMBO, Nasirudeen Oganija

105         UTHMAN, Saheed Adebayo

106         YAHAYA, Abubakar Aduagba

107         YAHAYA, Hamed Bolakale

108         YAHAYA, Ibrahim

109         YAKUB, AbdulWaheed Olarewaju

110         YUSSUPH Yussuph Adisa

111         YUSUF, AbdulAzeez Abiola

112         YUSUF, Abdullahi Aduagba

113         YUSUFF, Abdullahi Ifeoluwa

Third Class (Honours) 22 Graduands   

114         ABDULGAFAR, Ibrahim Olarewaju

115         ABDULGANIY, Halimah

116         ABDULHAMEED, Fatimoh Damilola           F

117         ABDULKAREEM, Abubakar

118         ABDULKAREEM, Nafisat Damilola

119         ABDULRAHEEM, Habeebat Olajumoke    F

120         ABDULRASAQ, Muhibdeen

121         ABDULSALAM, AbdulMuizz Olayinka

122         AHMED, Mulikat Temitope

123         AJIBODE, Yahya Oluwadamilola

124         BASHIR, Sanusi

125         BAYERO, Ibrahim Kehinde

126         DANJUMA, Usman Adamu

127         HABEEBLLAH, Muzzamil Arikewuyo

128         HAROON, Abdulfatai Adeshina

129         IBRAHIM, Ridwan Ajata

130         MASHOOD, Adam

131         MUDATHIR, Adam Sirusalam

132         MUHAMMAD, Hussaina                F

133         SAHEED, Aishat Iyabo     F

134         YAHAYA, Zakariyah Bolakale

135         YAHYA, Iman Oreoluwa

==========================================

Degree Title:  B. A. (Honours) Arabic Language   

First Class (Honours)  2  Graduands

136         ALIYU, Abdulrafiu Obafolahan

137         AYUBA, Abdul-Rasaq Shakur

Second Class (Honours) Upper Division 12 Graduands

138         ABDULLAHI, Fatihat Aduke                         F

139         HAMZAH, Abdulkabeer Alfanla

140         IDRIS, Abdulazeez Arisekola

141         IRUMEKHAI, Abdul-Hakeem

142         KHALILULLAHI, Meimunat Soro                  F

143         MAJESISE, Abdullahi Feranmi

144         OYAKHIRE, Abdulraheem Shuaib

145         SAADUDEEN, Kamaldeen

146         SIDIQ, Ahmed

147         SULEIMAN, Abdulrahman

148         YUSUF, Muhammad Sannusheu

149         YUSUF, Muktar Olamilekan

Second Class (Honours) Lower Division 8  Graduands      

150         ABDULGANIYU, Ahmed Akanji

151         ABDULRAUF, Habeeb

152         ADESINA, Muhseen Bayonle

153         AHAMAD, Ameenullahi

154         OWOLABI, Maruffdeen Akanji

155         RUFAI,  Abdulafeez Abiodun

156         YAKUB, Sherifudeen Aredokun

157         ZAKARIYAHU, Muhammad Jamiu

Third Class (Honours) Nil            

==========================================

Degree Title: B. A. (Honours) English Language   

First Class (Honours) Nill               

Second Class (Honours) Upper Division 3 Graduands    

158         ABDULBAAQIY, Balqees Dawud F

159         SALIU, Ahmad Toyin

160         ONIKOSI, Rabihah Adedoyin        F

Second Class (Honours) Lower Division  2 Graduands      

161         OGUNLANA, Balikis Adeola           F

162         SALIHU, Aisha    F

Third Class (Honours)  1 Graduand       

163         MANZUMA, Abdulkadir Danladi

Degree Title: B. Sc. (Honours) Mass Communication

First Class (Honours)   2 Graduands

164         ATOLAGBE, Iman Oluwakemisola              F

165         YARO, Aisha Mohammed              F

Second Class (Honours) Upper Division 16 Graduands

166         ABUBAKAR-MORA, Binta Fatima                F

167         ADETUNJI, Aminat Abiodun         F

168         AFOLABI, Nafisat Opeyemi           F

169         AHMAD, Aminat Agyina                 F

170         ALABI, Halimat Omotayo               F

171         BULAMA, Rahamah Abu                F

172         ELESIN, Zainab Ajoke      F

173         ILIASU, Fatimah Folakemi              F

174         KOLLY, Aishat Omobolaji               F

175         LAWAL, Neemah Ajifah F

176         MOSES, Oluwasola Timothy

177         MUHAMMAD, Kabir Maryam      F

178         OPELOYE, Luqman Leke

179         ORIMOLADE, Beatrice Olamide F

180         RABIU, Ganiyat Moromoke          F

181         YAHYA, Mukhtar Ayobami

Second Class (Honours) Lower Division 28 Graduands

182         ABDULSALAM, Uswat     F

183         ABDULGANIYU, Rukayat Taiye    F

184         ABDULLAHI, Bashir Ibrahim

185         ABDULWAHAB, Abdulmuiz Abimbola

186         ADAMU, Maryam Kasim                F

187         ADEYI, Rofiat Omolaja    F

188         AHMED, Basit Olawale

189         ALARAN, Barakat Oyindamola     F

190         ALEEM, Arafat Anike       F

191         ARIKEWUYO, Sofiat Opemipo      F

192         BOBBOI, Rukayya Hamidu             F

193         BUKAR, Amina   F

194         GURAMA, Abdulrazak Isa

195         GWANI, Fatima Haruna  F

196         HARUNA, Fatima              F

197         IBRAHIM, Abass Bawa

198         IBRAHIM, Suleiman Adamu

199         JAMIU, Semirat Abidemi               F

200         JIMOH, Shakeerah Omolade        F

201         KOLAWOLE, Tesleem Inumidun

202         MOHAMMED, Fatima Etsu           F

203         MOHAMMED, Mariam Adamu    F

204         MURTALA, Jamila Aderonke        F

205         NWANDU, Amira Abubakar         F

206         SALISU, Hafsat Hamza    F

207         SPIKIN, Rahma Tijjani      F

208         TOZUNKU, Lateefat Oluwaremilekun       F

209         YUSUFF, Ridwan Adisa

Third Class (Honours) 4 Graduands      

210         ABDULRAFIU Rukayat Bature      F

211         IBRAHIM, Mohammed

212         MAMMAN, Zara Bintu    F

213         SALAUDEEN, Kausarat Adeola     F

==========================================

Degree Title: B. Sc. (Honours) Political Science and Conflict Resolution

First Class (Honours) 1 Graduand       

214         JIMOH, AbdulRasaq Yemaren

Second Class (Honours) Upper Division 11 Graduands

215         AJAO, Rukayat Damilola                F

216         AJETUNMOBI, Kazeem Dada

217         ALAO, Bashirat Abimbola              F

218         ALIYU, Isa Adamu

219         BABANIJI, Olaide Busayo               F

220         BAKARE, Adebayo Mukaila

221         SADIQ, Kubrat Oyiza        F

222         SALAMI, Alidu Bolakale

223         SALISU, Maimunat Majidadi         F

224         TAHIR, Muhammed Bashir

225         USMAN, Aliyu Agboola

Second Class (Honours) Lower Division 38 Graduands

226         ABDULAZEEZ, Suliyat Awero        F

227         ABDULKADIR, Asmau Faskari       F

228         ABDULLAHI, El-Bashir Auta

229         ABDULMALIK, AbdulAzeez Folorunsho

230         ABUBAKAR, Hassana       F

231         AHMAD, Ahmad Safana

232         AHMAD, Fatima Saleh    F

233         AHMED, Jamila Muhammad        F

234         ALBASU, Abubakar Tijjani

235         ALIYU, Nafisat    F

236         AMINU, Jabir

237         BABALOLA, Eunice Omobonike  F

238         BAKARI, Jamila Zubairu F

239         BASHIR, Habib

240         BELLO, Saidu Ubandoma

241         BUKAR, Muhammad Ali

242         FASUGBA, Akinsola Tolulope

243         HASSAN, Abubakar Sabo

244         IBRAHIM, Abubakar Abba

245         IBRAHIM, Ahmad Aliyu

246         IBRAHIM, Bashar Lekan

247         IBRAHIM, Hadiza              F

248         IBRAHIM, Saidu

249         IDRIS, Ramatu    F

250         ISHAQ, Kazeem

251         JIMOH, Ismail Shola

252         MAGAJI, Fatima Muhammed      F

253         MUKTAR, Khadija             F

254         MUSA, Fahad Muhammad

255         NUHU, AbdulRahman

256         OLAYIWOLA, Taiye Adenike         F

257         OLOHUNGBEBE, Abdullahi Babatunde

258         OYELOWO, Abdulrouqeeb Opeyemi

259         SALAMI, Roheemot Adedamola F

260         SALIMAN, Abdulganiyu

261         SHERIFF, Muhammad Jubril

262         UMAR, KhairatuIyaka     F

263         YAHAYA, Serah Saleh      F

Third Class (Honours)  5 Graduands     

264         ADEOYE, Mikhail Temitayo

265         AHMED, Yahaya Adamu

266         IBRAHIM, Abubakar

267         MUSA, Sadiq Rogo

268         TAHIR, Shehu Usman

==========================================

Degree Title: B. Sc. (Honours) Public Administration       

First Class (Honours) Nil

Second Class (Honours) Upper Division Nil            

Second Class (Honours) Lower Division 3 Graduands       

269         ADETONA, Morufat Abimbola     F

270         FAYOMBO, Okikiola Olawale

271         OWABOR, Precious Ezinne           F

Third Class (Honours)   Nil         

==========================================

FACULTY OF MANAGEMENT SCIENCES 2020/2021 ACADEMIC SESSION

 Degree Title: B. Sc. (Honours) Accounting            

First Class (Honours) 6 Graduands    

272         ABDULRAHMAN, Salaha Bello     F

273         OYESIJI, Kaosarat Abisola              F

274         RAJI Yusuf Mayowa

275         SAKA, Lukman Anifowose

276         YUSUF, Abubakar Ahmed

277         YUSUF, Kazeem Olusola

Second Class (Honours) Upper Division 24 Graduands

278         ABDULKAREEM, Lubabatu Yusuf                F

279         ABDULKAREEM, Zainab Abidemi                F

280         ABUBAKAR Faidatu Oluwatoyin F

281         ABUBAKAR, Maryam Asabe         F

282         AGBAJE Hidayat  Onaola                F

283         AHMED-OLA Rukayat Abidemi    F

284         AJIBADE Ibrahim Kolawole

285         AJIBOYE, Rafiat Moyowa

286         AKANO Ifeoluwa Temilade

287         BAKARE, Karimoh Opeyemi

288         BAMIDELE anthony Adeyinka

289         GANIYU Raheem Oke

290         HARUNA, Zainab               F

291         JOSEPH Michael Omolayo

292         KOLAWOLE Muize

293         LAWAL, Khairah Titilope                F

294         MUSTAPHA Rasaq

295         OLAGUNJU Abdulgafar Shola

296         POPOOLA Kazeem Olarewaju

297         TITUS, Godiya Gift

298         YUSUF Abdulmumeen

299         YUSUF Fatima Oluwakemi                           F

300         YUSUF, Hussein King

301         YUSUF, Latifat Oyibela    F

Second Class (Honours) Lower Division 32 Graduands

302         ABDULLAHI, Zahradeen

303         ABUBAKAR, Abdullah Adewale

304         ADENIYI Omoyeni Olajumoke     F

305         ADENIYI Shakirat Olaitan               F

306         ADESINA, Islamiyah Opeyemi      F

307         AHMED, Hauwakulu Kikelomo

308         ALABI, Abdulrahman Olalekan

309         AYEDUN Jamiu Olatayo

310         BABA, Haruna Tijani

311         FAROUQ, Al-Ameen Yahaya

312         GAMBO, Hafsah Abba    F

313         HANAFI Musa Olayinka

314         IBRAHIM Wuraola Rukayat           F

315         IBRAHIM, Zakariya

316         JIMOH, Abdulrauf

317         LAWAL Adekunle Babatunde

318         MAHMUD, Aliyu Ibrahim

319         NDAGI, Aisha     F

320         NURUDEEN, Sarat Nike  F

321         OBA, Muritala Ayoola

322         OBADIMEJI Ruth Ibiyemi               F

323         OLALEYE, Abdul-Warith Olamide

324         OLORUNTOYIN Tayo Aishat          F

325         OREKU Lukman Onagun

326         RAJI Kamaldeen Adebisi

327         SABA-JIBRIL, Fatima        F

328         SALIHU, Abdullahi Butu

329         TANIMU, Ameenu Abubakar

330         TIJANI Abdulazeez Adekunle

331         UMAR, Amina    F

332         YAKUB, Kamaldeen Olayinka

333         YINUSA, Jamiu

Third Class (Honours) 4 Graduands       

334         ABDULKADIR, Saliu Modibbo

335         ABUBAKAR, Usman Tetengi

336         IBRAHIM, Ahmed Ahmed

337         SALIHU, Alhassan Bala

==========================================

Degree Title: B. Sc.  (Honours) Banking and Finance  

First Class (Honours) Nil

Second Class (Honours) Upper Division 5 Graduands       

338         EPELLE, Samuel Oko

339         MUSA, Fatima Idris                        F

340         NUHU, Bilyaminu

341         SAID,NazifiKhamis

342         TUKUR, Abubakar Muhammad

Second Class (Honours) Lower Division 6 Graduands

343         ABDURRAHMAN, Masud

344         AJAO, Ibrahim Oluwaseun

345         OKEOWO,Aisha Olamide               F

346         SANI, Alhaji Muhammad

347         SULEIMAN, Ayuba

348         USMAN, Bilal Mohammed

Third Class (Honours) 3 Graduands   

349         ALI, Fatima Bukar             F

350         AYEDUN, Latifat Iyabode               F

351         MAUDE, Shamsudeen Muhammad

Degree Title: B. Sc. (Honours) Business Administration   

First Class (Honours) 2 Graduands     

352         ABIODUN, Yusuf Adebisi

353         LAWAL, Muiz Olayiwola

Second Class (Honours) Upper Division 27 Graduands

354         ABDULAZEEZ, Lateef Bankole

355         ABDULKADIR, Kabir Babafila

356         ABDULRAHIM, Jamiu Yusuf

357         ADEBISI, Aramide Roqeebat        F

358         AGADA, Gloria Asabe      F

359         AGADA, Joy Ojoma          F

360         AJAO, Habeeb Olawale

361         AJIBADE, Oyegoke Wasiu

362         AKINBODE, Olamilekan Omotoyosi

363         AYENI, Oluwakemi Monica           F

364         AYINDE, Sulaimon Adeyemi

365         BELLO, Oluwaseun Idris

366         DARE Ismail

367         FATAI, Selim Olasunkanmi

368         ISSA, Abdulrofhi Idowu

369         JIMOH, Kafilat Oluwafunmilola   F

370         MUKTAR, Ayuba

371         NTE, Michael Nathaniel

372         OBORI, Rahmat F

373         Ogunleye, Moyosore Kemi           F

374         OLATUNJI, Imran Morufat            F

375         ONI, Oladele Gabriel

376         SANNI, Abdullateef  Kayode

377         SILAS, Bode David

378         SULYMAN, Raiheemarth Oyinkansola      F

379         TEWOGBADE, Hammed Adebayo

380         UMAR, Tolihat Imam

Second Class (Honours) Lower Division 30 Graduands

381         ABDULFATAI, Abiola Romoke      F

382         ABDULRAHMAN, RofiahOnituwo              F

383         ADAMU, Hauwa Abdul   F

384         AJIBADE, Baliqis Idowu  F

385         AJIBOLA,Toheeb Olamilekan

386         ALAO, Lateefat Erinola   F

387         ALAYA, Monsurat             F

388         ALEGE, Kamaldeen Kolawole

389         ANDREW, Rotimi Olawale

390         BELLO, Sodiq Iyanda

391         DADA, Balikis Adenike    F

392         FAKUNLE,  Kazeem Abiodun

393         GANIYU, Sherifat Ayodeji              F

394         ISHAQ, Abubakar Sadiq

395         JIMOH, Abdulqaudri Adeshina

396         JIMOH, Abdulrasheed

397         JOSHUA, Samuel Ogundele

398         LAWAL, Abdulkadir Imam

399         LAWAL,Wasiu Abolaji

400         MAHMUD, Jabir Sani

401         MOHAMMED, Aminu

402         MOHAMMED, Ibrahim Adebayo

403         OLADOSU, Sherifat Omolola        F

404         OLALEKAN, Kudus Olakunle

405         OLUOTI, BabajideAbdulwahab

406         OMOTOBA,Hauwa Tomilade       F

407         SALAUDEEN, SikiruAdewale

408         UMAR, Mubarak

409         YAKUBU, Abdulkareem Ayinla

410         ZUBAIR, Khadija Funmilayo          F

Third Class (Honours) 4 Graduands      

411         AWOJOBI, Faruq Dolapo

412         BAKARE, Saheed Abiodun

413         KASIKA, Waliulaib Ayomide

414         ORIMADEGUN, Bashir

==========================================

Degree Title: B. Sc. (Honours) Economics              

First Class (Honours) Nil

Second Class (Honours) Upper Division  10 Graduands

415         ABDULRAHEEM, Lukman

416         ADENIRAN, Sheriffdeen Adedayo

417         ASHIMI, RehaabOmobolanle       F

418         BALOGUN, Jibril Abiodun

419         BOLARINWA, Sunday Oyewale

420         DAMISA, SalimAdeiza

421         OLAOTI, Fatimah Binta   F

422         RAHEEM, Jimoh Olatunbosun

423         SHAMSUDEEN, Qudus Folakunmi

424         USMAN, Bilikisu Shaba                   F

Second Class (Honours) Lower Division  19 Graduands

425         ABDULKADIR, Muhammad Tukur

426         ABDULLAHI, Ahmad Shevvoyadu

427         AMUSA, Moridiyat Adunni           F

428         BASHIRU, Aisha Omowumi           F

429         DANJUMA, Buniyamin

430         GANIYU, Sharafa Oyeniyi

431         IBRAHIM, Imran Hamza

432         IBRAHIM, Medinat Kehinde

433         JIMOH, Abdulhakeem Olalekan

434         LECKY, Bashira Precious                 F

435         MAINA, Zara Modu          F

436         MUHAMMAD, Abubakar Sadeeq

437         ODUYEMI, Abdullahi Opeyemi

438         SAIDU, Adamu Jen

439         SALIHU, Jabir Abubakar

440         SALMAN,Kehinde Alade

441         SULEIMAN, Ahmed Nurudeen

442         TEJIDINI, Moshood Sulaiman

443         YUSUF, Bahirah Umar     F

Third Class (Honours)  3 Graduands        

444         ABDUSSALLAM, Aisha Eniola       F

445         ALABI, Olayiwola Kamaldeen

446         MUKHTAR, Abdullahi Abbas

==========================================

FACULTY OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES 2020/2021 ACADEMIC SESSION

Degree Title: B. Sc. (Honours)  Biochemistry        

First Class (Honours)  2 Graduands      

447         BARAU, Fatima Mamma                F

448         MUSTAPHA, Zainab Mai                F

Second Class (Honours) Upper Division  5 Graduands      

449         AKANNI, Mariam Omolara            F

450         ARIBIDESI, Hikimat Omotayo       F

451         BALA, Jabir

452         IBRAHIM, Nosirat Atoke               F

453         WASIU, Memunat Oyindamola   F

Second Class (Honours) Lower Division  12 Graduands  

454         ADAMU Suraj Muhammed

455         AHMAD, Amina                 F

456         AJINESE, Aliu Adebayo

457         BAPPA, Maryam Maigari               F

458         BELLO, Muhammad Tunde

459         DANJUMA, Fatima Suleiman       F

460         LAWAL, Kudirat Oluwabukola      F

461         LAWAL, Ramadan Imuran

462         MOHAMMED Hauwa Nana          F

463         SALAHUDEEN, Teslim Olayiwola

464         UMARR, Zainab                 F

465         YAHAYA Fatima Zarah     F

Third Class (Honours)  3 Graduands

466         ABUBAKAR Yusuf Aliyu

467         IBRAHIM Aisha Kehinde F

468         SALISU Adama Ummi      F

==========================================

Degree Title: B. Sc. (Honours) Microbiology       

First Class (Honours)  4  Graduands 

469         ADEWALE, Morufat Ayomide      F

470         HUSSEIN, Umaamah Ohunene   F

471         JIBRIL, Khadijat Ndagi     F

472         YAKUBU, Farida Enehezeyi           F

Second Class (Honours) Upper Division  9  Graduands

473         ABDULSALAM, Rukayat Ololade F

474         GONI, Falmata   F

475         HASSAN, Sultan Olajuwon

476         ISMAIL, Asmau Musa      F

477         MUHAMMED, Maryam Moyosore            F

478         RAJI, Saeedat Damilola  F

479         SADIQ, Maryam Oyiza    F

480         TANIMU, Maryam Bindawa          F

481         TANKO, Asmau F

Second Class (Honours) Lower Division  20  Graduands   

482         ABBA, Hauwa Abdullahi                 F

483         ABDULLAHI, Habibat Bature         F

484         ABDULMALIK, Aisha        F

485         ABUBAKAR, Rukayya      F

486         ADESHINA, Abdulsamad Olajide

487         AHMAD, Zayyanu

488         AKINTAYO, Robiat Motunrayo    F

489         ALIYU, Safiya      F

490         AMINU, Khadijah Dankullu           F

491         AMINU, Salisu Zakirai

492         BADISA, Hauwa Ba’Aba F

493         BALA, Tasiu Haruna

494         GHALI, Sa’Adatu Hassan                F

495         HASSAN, Hassana Etsu   F

496         IBRAHIM, Hajara Adamu               F

497         IDOKO, Salmat Mukail    F

498         MUHAMMAD, Aisha Dikwama    F

499         MUHAMMAD, Jamila Baba           F

500         SHEHU, Hauwa Abdullahi              F

501         SOLIU, Kaosarah               F

Third Class (Honours)  10  Graduands     

502         ADEBAYO, Rofiat Bisola  F

503         BAWA, Zaliha Ahmed     F

504         BUKAR, Fatima Ali            F

505         DAHIRU, Hafsat Grema F

506         HANAFI, Jamiu

507         HASSAN, Hajara Baba     F

508         IBRAHIM, Maryam Taiwo              F

509         SHERIFF, Maryam Hassan              F

510         SULEIMAN, Ummusalma Mohammed     F

511         YUSUF, Usman

==========================================

 Degree Title: B. Sc. (Honours) Geology 

First Class (Honours) Nil

Second Class (Honours) Upper Division  6 Graduands      

512         AHMAD, Wafaa Dantanko            F

513         BELLO, Zainab Muhammad          F

514         JOEL, Bamidele Lucky

515         MUHAMMAD, Habiba Kudu                        F

516         YAHAYA, Zainab Umar    F

517         YUSUF, Zuluqorinain Kolapo

Second Class (Honours) Lower Division  16 Graduands    

518         ABDULKAREEM, Mohammad Awwal

519         AHMAD, Duwan Aliyu

520         ASKIRA, Faiza Yerima                    F

521         BALA, Hafsat Muhammad             F

522         BAWA, Shuaib Musa

523         BELLO, Hafsat Yahaya                  F

524         BOLAJI, Oladotun

525         GURAMA, Umar Bawa

526         HUSSAINI, Bashir

527         IBRAHIM, Mohammed Nala

528         MOMOH, Hakeem Hamid

529         MUHAMMAD, Anas

530         NJOBBO, Muktar Buba

531         OYEDEJI, Qudus Opeyemi

532         YASIR, Haliru

533         YUNUS, Ahmed Albarka

Third Class (Honours)  5 Graduands  

534         ISA, Abdulmalik Olorundare

535         ABDULMUMIN, Abubakar Sadiq

536         IBRAHIM, Nafisat Olayinka

537         KOREDE, Ahmed Kehinde

538         USMAN, Isah

==========================================

Degree Title: B. Sc. (Honours) Industrial Chemistry           

First Class (Honours) Nil

Second Class (Honours) Upper Division  2 Graduands     

539         ADEBOYE, Abdulbashir Omotayo

540         USMAN, Bilal

Second Class (Honours) Lower Division  6 Graduands      

541         ALIYU, Haruna Agum

542         AYANLEYE, Adewale Muftau

543         MUHAMMAD, Ashafa

544         SAADU, Yusuf Bolakale

545         SULAIMAN, Faruq Tunji

546         USMAN, Zainab Abubakar            F

Third Class (Honours)  1 Graduand       

547         USMAN, Abdulrahman Modibbo

==========================================

 Degree Title: B. Sc. (Honours)  Petroleum Chemistry      

First Class (Honours) Nil

Second Class (Honours) Upper Division   1 Graduand       

548         ISMAIL, Mashkourah Ebunoluwa               F

Second Class (Honours) Lower Division 2  Graduands

549         IBRAHIM, Maryam           F

550         OLANREWAJU, Teslim Ololade

Third Class (Honours)   Nil  

==========================================

Degree Title: B. Sc. (Honours) Computer Science

First Class (Honours) Nil

Second Class (Honours) Upper Division 13 Graduands     

551         ABDULKADIR, Rukayat Bola          F

552         ABDULRAHEEM, Raheema Abimbola       F

553         ABDULWAHEED, Habibullah Omotola

554         ABUBAKAR, Al-Mustapha

555         ABUBAKAR, Ibrahim Kolo

556         AHMAD Muntaqa

557         AUDU, Ahmed Abdulrahim

558         BALOGUN, Muheebah Temitope               F

559         BASHIR, Aminat Titilayo                 F

560         IRENIKASHE, Adeola Funke Olabisi            F

561         OLADIPUPO, Fawaz Abolore

562         SALAMI, Ibrahim Ayomide

563         YEKINI, Mubarak Adekunle

Second Class (Honours) Lower Division  36 Graduands    

564         ABDULKADIR, Al-Amin Faskari

565         ABDULLAHI, Abdulrahman Maikano

566         ADEYEMO, Adekunle Jamiu

567         AHMAD, Muhammad Jameel

568         ALI, Al-Ameen Muhammed

569         AMINU, Hamidah Bala

570         AUDU, Laurat     F

571         BELLO, AbdulBasit

572         GARBA, Abubakar Alhaji

573         HURUNA, Umar Abdullahi

574         HUSSAIN, Yusuf

575         IBRAHIM, Olanrewaju Ibrahim

576         IBRAHIM, Sanusi Ahmed

577         JIBRIL, Musa Umar

578         KAMAL, Saadatu Muhammed     F

579         LAWAL, Abdulazeez Shola

580         MAHMUD, Mohammed Alkali

581         MANSUR, Muhammad Nabil

582         MOHAMMED, Faruk

583         MOSHOOD, Sultan Raji

584         MUHAMMAD, Aliyu Sani

585         MUHAMMAD, Alqasim

586         MUHAMMAD, Mustapha

587         MUSA, Idris Olayinka

588         OLANIYI, Ibraheem Tobi

589         OTOHINOYI, Hudy Adeiza

590         OYEWO, OluwaseunMakinde

591         QUADRI, Rasak Lanre

592         SADIQ, Mahi

593         SANI, Abdulaziz Usman

594         SULEIMAN, Ibrahim Enessy

595         UMAR, Muhsin

596         USMAN, Fawziya

597         USMAN, Fawziyyah Ishaq             F

598         YAHAYA, Salma Ahmed

599         YUSUF-ASAJU, Yusuf Olalekan

Third Class (Honours) 12 Graduands       

600         ABUBAKAR, Mubarak

601         AHMAD, Ibrahim Inuwa

602         AJANI, Moshood Olamilekan

603         ALFA, Rahma Yaman

604         ALIU-AMEEN Abdulrahman

605         AMINU, Jawwad Abubakar

606         GIDADO, Abubakar Baba

607         GIDADO, Nasirudeen Olatunde

608         IBRAHIM, Imran

609         IBRAHIM, Yakubu Musa

610         MOHAMMED, Mahmud

611         UMAR, Jamiu Olushola

==========================================

Degree Title: B. Sc. (Honours) Cyber Security      

First Class (Honours) Nil

Second Class (Honours) Upper Division   Nil         

Second Class (Honours) Lower Division    1 Graduand      

612         OGINNI, Damilola

Third Class (Honours)   Nil         

==========================================

Degree Title: B. Sc. (Honours) Information System           

First Class (Honours) Nil

Second Class (Honours) Upper Division  1 Graduand     

613         IBRAHIM, Isa Zarewa

Second Class (Honours) Lower Division  3 Graduands     

614         DANKAMA, Al-ameen Shuaibu

615         MUHAMMAD, Yunus Danjuma

616         ONADEKO, Mikail Ayobami

Third Class (Honours)  2 Graduands  

617         ASUKU, Fauziyat Seidat F

618         GIDADO, Muhammad

==========================================

Degree Title: B. Sc. (Honours) Mathematics         

First Class (Honours)   Nil              

Second Class (Honours) Upper Division   Nil         

Second Class (Honours) Lower Division   2 Graduands   

619         OLAORE, Ridwan Olawale

620         JAMIU, Mukhtar Aduamigba

Third Class (Honours)   1 Graduand      

621         YAKUBU, Mahmud Muhammed

==========================================

Degree Title:  B. Sc. (Honours) Physics    

First Class (Honours) Nil

Second Class (Honours) Upper Division 1  Graduand  

622         IWAJOMO, Samuel Ayo

Second Class (Honours) Lower Division  2  Graduands

623         ADEDOKUN, Quazeem Adedayo

624         ADENIJI, Boluwatife Ayomikun

Third Class (Honours) 1  Graduand    

625         Dawood Hasib Ahmed

==========================================

Degree Title: B. Sc. (Honours) Statistics                

First Class (Honours)  2  Graduands     

626         SULEIMAN, Saheed Bolaji

627         AKOLADE, Sofiyyah Iwalewa        F

Second Class (Honours) Upper Division 1  Graduand      

628         OKENIYI, Maroof Okeyemi

Second Class (Honours) Lower Division 6  Graduands    

629         BAKARE, Rasheed Olaiya

630         BADA, Micheal Mathew

631         GARBA, Abdulazeez Adisa

632         GREMA, Muhammad

633         MUSA, Yahya Yahya

634         SALEH, Isha Isah

Third Class (Honours)   Nil    

==========================================

FACULTY OF EDUCATION  2020/2021 ACADEMIC SESSION

Degree Title: B. A. (Ed.) Arabic   

First Class (Honours)   Nil              

Second Class (Honours) Upper Division  4 Graduands     

635         ABDULRAZAQ, Abdulkarim

636         AMINULLAHI, Yahaya Elere

637         AYUBA, Abdulrasaq Folaranmi

638         QOMORUDEEN, Mohammad Na-Allah

Second Class (Honours) Lower Division 19 Graduands    

639         ABDULQODIR, Maddibo Solihu

640         ABDULRAHEEM, Alaba

641         ABDULWASIU, Medinat F

642         ADEBAYO, Ilyas Olasunkanmi

643         AHMAD, Abdullahi Maimasa

644         AHMED, Mas’Ud Aminullahi

645         HASSAN, Abubakar Ayuba

646         JAMIU, Muritala

647         MOHAMMED, Ahmad Kososi

648         MUSA, Ismail Ajinikirun

649         SALIHU, Musa Imam

650         SALMAN, Ibrahim Orire

651         SAMBO, Fatimoh              F

652         SHUAIB, Abdulbasit Isola

653         SOLIHU, Saadullahi

654         SOLIU, Abdulgafar Olohunlalanu

655         SULYMAN, Yusuf

656         YAHAYA, Abdul-Qudir Abdul-Raheem

657         ZAKARIYAU, Yunus

Third Class (Honours)   1  Graduand

658         IBRAHIM, Zakariyah Oniyangan

==========================================

  1. Sc. (E.d) Economics Education

First Class (Honours)  Nill              

Second Class (Honours) Upper Division  2  Graduands     

659         ADEBIYI, Tawakalitu Folashade   F

660         ISHAQ, Abdulazeez Afolabi

Second Class (Honours) Lower Division  3  Graduands     

661         ALABI, Aminat Motunrayo            f

662         MURITALA, Taofiq O.

663         MUSA, Jamiu Tuade

Third Class (Honours)   1  Graduand        

664         AYUBA, Sulyman Dare

  1. A. (E.d) Islamic Studies Education

First Class (Honours)   1 Graduand   

665         ISHAQ, Habeeb

Second Class (Honours) Upper Division 12  Graduands   

666         ABDULGANIY, Abdulkareem Orisankoko

667         ABDULQUADIR, Juwerat Maimasa            F

668         AHMAD, Adam Oladimeji

669         AYYUB, Basit Alabi

670         DEMBO, Shuaib

671         IMAMBASHIR, Mubarak

672         LAWAL, Habeeb Akanji

673         MUSA, Yomi Rasaq

674         SHARU, Maryam Abubakar           F

675         SULAIMON, Halimat Opeyemi     F

676         SULYMAN, Lateef Kayode

677         ZUBAIR, Abdulwakeel Ishola

Second Class (Honours) Lower Division  27  Graduands   

678         ABDULKAREEM, Abdulrahman

679         ABDULLAHI, Abdulsalam Babatunde

680         ABDULRAHMAN, Yunus Oyetunde

681         ABDULSALAM, Fatai Abiodun

682         ABDULWAHAB, Shuaib

683         ABUBAKAR, Zainab Omolabake F

684         AHMAD, Daud

685         AHMED, Khadijat Maimasa           F

686         ALABI, Asmau Olawumi F

687         ALI, Ibrahim Damilola

688         ALIYU, Halimat   F

689         AYUBA, Isiaka

690         AZEEZ, Munirudeen Adebisi

691         HANAFI, Rihanat Motunrayo

692         IBRAHIM, Kamaldeen Imam        F

693         IMAM, Aliagan Naheemat            F

694         ISSA, Hassan Kehinde

695         JAMIU, Abdulbaki Olamide

696         ODEKUNLE, Abdulhafeez Ayomide

697         SALIMAN, Abdulrasaq

698         SALMAN, Onikanga Abdullahi

699         SALMAN, Uthman Salman

700         SHEHU, Zainab Omotayo              F

701         SHUAIBU, Idrees

702         SULEIMAN, Rodiat           F

703         YUSUF, AbdulGaniy

704         YUSUF, Nurudeen Kayode

Third Class (Honours)  1 Graduand

705         ABDULLAHI, Muhammadjamiu Olaitan

==========================================

Degree Title: B.Sc. (Ed.) Political Science Education           

First Class (Honours)   Nil              

Second Class (Honours) Upper Division  9 Graduands   

706         ABDULSALAM, Haleemah Opemiposi      F

707         AKANDE, Saadu Atanda F

708         AMBALI, Ibrahim Toyin

709         HAMZA, Qazeem Sa’adu

710         IMMAM, Ikimot Abisoye               F

711         JAMIU, Abdulhakeem Oladimeji

712         JIMOH, Muslimat Opeyemi          F

713         OBALOWU, Lateefat Abayomi

714         ONIYEYE, Simbiat Taiye  F

Second Class (Honours) Lower Division  4 Graduands     

715         AMUDA, Saad

716         ISHAQ, Semiu Adepeju

717         MOHAMMED, Mubarak Sarkiyo

718         OYEWOLE, Habeeb Abiodun

Third Class (Honours)   Nil      

==========================================

Degree Title: B. Ed. Social Studies            

First Class (Honours)  Nil               

Second Class (Honours) Upper Division  5 Graduands      

719         ABDULKADIR, Mariam Bolanle    F

720         ABDULKAREEM, Adeyi Akeem

721         ABDULRAHAMAN, Abdulrauf Kayode

722         IBRAHIM, Alimat Motunrayo       F

723         OLATEJU, Abigeal Omolara           F

Second Class (Honours) Lower Division    6 Graduands    

724         ABDULAZEEZ, Lukman Olayinka

725         ABDULLAHI, Rukayat Temitope  F

726         ABDULMUMNI, Kuburat F

727         ABDULQUADIR, Zainab Titilayo   F

728         IDREES, Medinat Olabanke           F

729         MOSHOOD, Nimotallahi F

Third Class (Honours)    Nill          

==========================================

Degree Title: B. Sc. (Ed.) Business Education

First Class (Honours)  1 Graduand

730         OLATUNBOSUN, Nihinlola            F

Second Class (Honours) Upper Division  11 Graduands   

731         ADEBAYO, Tiamiyu Balogun         F

732         ADENIYI, Kaosarat Oluwatobi

733         ALIMI, Taoheed Adewale

734         BABAITA, Kehinde Ganiyu

735         BABAITA, Taofeeq Olamilekan

736         HARUNA, Yusuf Babatunde

737         SALAWUDEEN, Kafilat Bukola      F

738         SANNI, Risikat Hassan     F

739         SULYMAN, Ibrahim Olatunji

740         USMAN, Balikis Adeola  F

741         YUSUF, Aminat Damilola               F

Second Class (Honours) Lower Division  19 Graduands    

742         ADAM, Fatima Idowu     F

743         AJIA, Bilikis Adenike        F

744         AYINLA, Shuaib Olanrewaju

745         ENIAFE, Abdulameed Olamilekan

746         HANAFI, Hammed Ishola

747         IDRIS, Aisha Omoyetunde             F

748         IDRIS, Nafiu Umar

749         ISIAKA, Ganiyu Olororo

750         LAWAL, Aishat Ajibola    F

751         LAWAL, Tosho Olanrewaju

752         MUSA, Abdullateef Olarewaju

753         OBA, Salamat Bukola      F

754         OLAYIWOLA, Shuarau Oladeji

755         OLORUNDARE, Rukayat Isiaka     F

756         RABIU, Rasheedat  Bolanle           F

757         SA’AD, Azeez

758         SAHEED, Taofeek

759         SOFOLUWE, Alice Bunmi               F

760         YAHAYA, Salamat Iyabo                 F

Third Class (Honours)  2 Graduands

761         ABDULRASAQ, Mutiat Bukola      F

762         BAKARE, Wasiu Ayinde

==========================================

Degree Title: B. Ed. Educational Management    

First Class (Honours)   1  Graduand     

763         ABDUL-AKEEM, Amdalat Bolaji                   F

Second Class (Honours) Upper Division 9 Graduands       

764         IBRAHIM, Nureni Badmus

765         ABDULKADIR, Bilikis Bukola          F

766         ABDULRASHEED, Shukurat           F

767         AJIBOSIN, Fatimoh Adebisi           F

768         BALOGUN, Kafayat Oluwatobi    F

769         IBRAHIM, Zainab Oyiza  F

770         SALIU, Arowosaye Afusat              F

771         YINUSA, Zainab Tunrayo                F

772         ZUBAIR, Kabir

Second Class (Honours) Lower Division  25 Graduands    

773         ADEBOYE, Victor

774         ABDULKADIR, Mufteeat Oluwatosin        F

775         ABDULLAMID, Muktar

776         ADISA, Mashood Abolore

777         AMINULLAHI, Abdullateef

778         AUDU, Adamu Ibrahim

779         BELLO, Fatimoh Ayodeji                F

780         GAMBARI, Sherifat Bukola           F

781         HAMED, Kehinde Safurat              F

782         HASSAN, Rashidat Omobolanle  F

783         IBRAHIM, Muritala

784         IBRAHIM, Risikat               F

785         JABARU, Abubakar Mallam

786         LAWAL, Hammed Dare

787         MUSTAPHA, Silifat           F

788         NURUDEEN, Mukthar Kayode

789         OBA, Gafar Ibrahim

790         OGANIJA, Rashidat          F

791         ONIYEYE, Kehinde Zururat            F

792         RAFIU, Waliya Bukola     F

793         RAJI, Mujidat Shola          F

794         RAJI, Oluwafunke Aminat             F

795         RAJI, Rasheedat Taiwo   F

796         SAKARIYAHU, Zainab Joko            F

797         SHEU, Lateefat Agoro     F

Third Class Honours  2  Graduands     

798         FADARE, Omotola Oluwafemi

799         HARUN, Yusuf Kannike

==========================================

Degree Title: B. Sc. (Ed.) Guidance and Counselling           

First Class (Honours)   Nil              

Second Class (Honours) Upper Division  14 Graduands   

800         ABDULHAMEED, Abdulgafar Alapoti

801         ABDULRAHEEM, Ridwan Adesina

802         ABDULYAKEEN, Latifat    F

803         ADEWOYE, Lucy Obar     F

804         AJAPE, Temitope Munirat             F

805         AYINDE, Oyinlola Azunmi              F

806         KAMALDEEN, Ramat Tinuke                        F

807         OLADIMEJI, Victoria Folake          F

808         OLATUNDE, Emmanuel Emmanuel

809         OSENI, Kehinde                 F

810         SALAUDEEN, Zainab Iyabo            F

811         SALIU, Kafayat Olaide     F

812         TEJIDINI, Ganiy Bolaji

813         YUSUF, Bashir Olanrewaju

Second Class (Honours) Lower Division 22 Graduands   

814         ABDULKAREEM, Aishat  F

815         ABDULLAHI, Rabiat Dupe              F

816         ABUBAKAR, Rodhat Titilayo         F

817         ADEBARA, Iyiola Ayanwande       F

818         ADEBIYI, Halimat Kikelomo           F

819         ADESOLA, Adenike Olutoyin        F

820         ADUAGBA, Afusat Abimbola        F

821         AHMED, Afusat Omolola               F

822         AJAO, Ganiyat Jumoke                   F

823         AKEWUKOWO, Shakirat                 F

824         BALOGUN, Rasheedat Iyabo        F

825         DAUDA, Saadatu Gidado               F

826         GARBA, Halimat Bisola  F

827         GIWA, Afusat  Bukola      F

828         HAMZAT, Aminat             F

829         HASSAN, Isah Mahamud

830         IBRAHIM, Baliqis Adenike             F

831         IBRAHIM, Hajarat Funke                F

832         SAADU, Rasaq Owonwami

833         USMAN, Taibat Temitope             F

834         YAHAYA, Zainab Yakubu                F

835         YUSUF, Kudirat Bolatito F

Third Class (Honours)   1 Graduand      

836         SANTURAKI, Abdulkareem

==========================================

Degree Title: B. Sc. (Ed.) Biology Education           

First Class (Honours)   2 Graduands      

837         AKINOLA, Olubunmi Mojisola      F

838         AMUDA, Ibrahim

Second Class (Honours) Upper Division 10 Graduands     

839         ABDULRAHMAN, Nasif Ajao

840         ABUBAKAR, Sulaiman Imam

841         ADEWALE, Mutiyat Temitope      F

842         AKANDE, Lateefat Opeyemi         F

843         HALIDU, Tawakalitu Bona             F

844         HUSSEIN, Aishat Titilope                F

845         IBRAHEEM, Abubakar Atanda

846         OLADIMEJI, Sherif Odunola

847         SAAD, Baliqees Bukola   F

848         UTHMAN, Hauwa Garba                F

Second Class (Honours) Lower Division 12 Graduands  

849         ADETONA, Titilayo Oluwatoyin   F

850         ABDULKAREEM, Nurat   F

851         ABDULRASAQ, Tawakalitu            F

852         AHMED, Habeebat Ronke             F

853         AHMED, Nureni Olanrewaju

854         AMUDA, Sikirat Bimbola                F

855         AZEEZ, Femi

856         LAWAL, Misturah Morenikeji      F

857         MOHAMMED, Azumi Ayishat      F

858         SAADUDEEN, Abdulgafar Opeyemi

859         SANI, Sheriff

860         SULYMAN, Jamiu Bayo

Third Class (Honours)  Nil      

==========================================

Degree Title: B. Sc. (Ed.) Chemistry          

First Class (Honours)   Nil              

Second Class (Honours) Upper Division 3 Graduands     

861         KOLAWOLE, Waliyat Oluwafunmilola       F

862         OLANIYI, Yakub Oloyede

863         USMAN, Habiba Mari      F

Second Class (Honours) Lower Division  4 Graduands  

864         ABDULKAREEM, Abdulrasaq Olanrewaju

865         ABDULQADIR, Uthman

866         BABALOLA, Yetunde Ife F

867         BUHARI, Umar Kayode

Third Class (Honours)  Nil    

==========================================

Degree Title: B. Sc. (Ed.) Computer Science          

First Class (Honours)    Nil             

Second Class (Honours) Upper Division   6 Graduands  

868         ABDULHAMEED, Jelilat Bisola      F

869         NINIOLA, Abdulazeez Omololu   F

870         SAKA, Falilat       F

871         SALMAN, Ismail Damilare

872         SULAIMAN, Rofiat Temitope       F

873         SULYMAN, Rosheedat    F

Second Class (Honours) Lower Division   12 Graduands  

874         ABDULLAHI, Lukman Abimbola

875         ALIYU, Sheriff Shola

876         AYINLA, Afeez Kayode

877         AYINLA, Mukhtar Oluwagbolahanmi

878         BALOGUN, Zainab Bolanle

879         IBRAHIM, Yusuf

880         ISSA, Abdulfatai Ishowo

881         OLADELE, Oluwafemi John

882         SAHAD, Wasiu Adio

883         SARUMI, Adebayo Shuaib

884         SHITTU, Fatimah               F

885         SULYMAN, Aishat Yetunde           F

Third Class (Honours)  1 Graduand 

886         LIMAN, Mubarak

==========================================

Degree Title: B. Ed. Educational Technology        

First Class (Honours)  Nil               

Second Class (Honours) Upper Division  2 Graduands  

887         ARABA, Lateef Taiwo

888         SHEHU, Sodiq Olamilekan

Second Class (Honours) Lower Division  2 Graduands

889         ABDULQUADIR, Jemilat F

890         BELLO, Mubarak Ayomide

Third Class (Honours)    

==========================================

Degree Title: BLIS Library and Information System            

First Class (Honours)   Nil              

Second Class (Honours) Upper Division 2 Graduands 

891         OLORIEGBE, Khadijat Yemisi        F

892         SAGAYA, Tejumola Abubakar

Second Class (Honours) Lower Division   2 Graduands     

893         BALA, Ibrahim Sani          F

894         YUSUF, Ramat    F

Third Class (Honours)  Nil     

==========================================

Degree Title: B. Sc. (Ed.) Mathematics    

First Class (Honours)  Graduand 1      

895         OLUDARE, Kehinde Jeremiah

Second Class (Honours) Upper Division  4 Graduands      

896         ALABI, Mukaila Oluwashola

897         ALANAMU, Abdulfatai

898         OLOSASA, Raheemat Oluwakemi               F

899         OWONIYI, Mariam Abiola             F

Second Class (Honours) Lower Division   Nil          

Third Class (Honours)   Nil         

==========================================

Degree Title:  B. Sc. (Ed.) Physics               

First Class (Honours)  Nil  

Second Class (Honours) Upper Division  Nill

Second Class (Honours) Lower Division   1 Graduand

900         SHAFI, Humulihari Oluwatosin    F

Third Class (Honours)   Nil       

==========================================

FACULTY OF LAW 2020/2021 ACADEMIC SESSION    

Degree Title: LL.B (Hons) Common Law  

First Class (Honours)  Nil 

Second Class (Honours) Upper Division 11 Graduands 

901         HASSAN, Mubashira Suleiman    F

902         IBRAHIM, Asmau Augie F

903         OBISESAN, Faridah Olajuwon      F

904         OLADIMEJI, Halimat Sunkanmi   F

905         OLANREWAJU, Hasbiyallah Oluwamayowa           F

906         OYINLOLA, Lukman Ayokunle

907         SADIQ, Aisha Gegele       F

908         SAULAWA, Aliyu Muktar

909         SODIPE, Hamidah Adebola

910         SOLIHU, Sa’id

911         YUSUF, Faruq Adedeji

Second Class (Honours) Lower Division 13 Graduands     

912         ABDULRAHEEM, Abdulbasit Adavize

913         ABDULRAHMAN, Zainab                F

914         ABDULRAZAQ, Anisa       F

915         ADEWUYI, Rukayat Ashabi            F

916         BATURE, Maryam Usman              F

917         BELLO, Lateefah Bisola   F

918         HAMZA, Hauwau Aminu                F

919         MUSA, Umar Umar

920         SALIHU, Mustapha Saidu

921         USMAN, Aliyu Omeiza

922         YAHAYA, Hussaina Hauwa            F

923         YERIMA, Zahira F

924         ZAKARI, Sawdah Babangida         F

Third Class (Honours)  3 Graduands      

925         ABUBAKAR, Aliyu Hassan

926         KASHIM, Muhammad Habib

927         MOHAMMED, Sadiya Abdullahi  F

==========================================

Degree Title: LL.B (Hons) Common and Islamic Law

First Class (Honours) 1 Graduand   

928         JEGEDE, Maryam Oluwaseyi       F

Second Class (Honours) Upper Division 2 Graduands      

929         HALEEM, Hamod Olaniran

930         LAWAL, Hajara Mohammed        F

Second Class (Honours) Lower Division  6 Graduands      

931         ABDULLAHI, Amina Ricco               F

932         ABDULRAHEEM, Fatima Zara       F

933         ALIYU, Abduljalal Marafa

934         BASHIR, Hamidah Abdullahi         F

935         MANIGI, Khadijat Jibril   F

936         MUSA, Habiba Abubakar               F

Third Class (Honours)  3 Graduands       

937         ABDULLAHI, Aishat Omobolanle F

938         ABDULRASHID, Usman Garba

939         SALMAN, Zainab Dolapo                F

==========================================

FACULTY OF HEALTH SCIENCES 2020/2021 ACADEMIC SESSION

Degree Title: B. Sc. (Honours)  Public Health        

First Class Honours 1 Graduand

940         IYIMOGA Rahamtu Abdulkarim F

Second Class (Honours) Upper Division 2 Graduands  

941         MUHAMMAD Zainab Kabir

942         TIJJANI Ramlat Ibrahim F

Second Class (Honours) Lower Division 2 Graduands   

943         ADAMU Musa Murjanatu             F

944         LUMU, Kabir

Third Class (Honours)  Nil